Premierea echipelor reprezentative ale Universității de Medicină și Farmacie ,,Carol Davila” la Disciplina de Educație Fizică și Sport, Domeniile Arte Marțiale, Handbal și Baschet și a participanților la Cea de-a V-a Ediție a Competiției UMFCD Tenis Open

În data de 09 Iunie 2022, în acordurile imnului ,,Gaudeamus”, a avut loc în Sala de Consiliu a Facultății premierea echipelor reprezentative ale Universității de Medicină și Farmacie ,,Carol Davila” la Disciplina de Educație Fizică și Sport, domeniile arte marțiale, handbal și baschet.

Echipa de arte marțiale (judo, karate, taekwondo) a obținut rezultate foarte bune la Campionatul Național Universitar, sub coordonarea Prof. Univ. Dr. Păunescu Cătălin și a Asist. Univ. Dr. Mircică Liliana, echipa de handbal masculin a obținut locul 4, sub coordonarea Prof. Univ. Dr. Drăgănescu Elena și a Asist. Univ. Drd. Bușe Paul, echipa de baschet masculin a obținut titlul de vicecampioană universitară, sub coordonarea Asist. Univ. Dr. Petreanu Adrian și echipa de baschet feminin a obținut titlul de vicecampioană universitară, sub coordonarea Șef lucrări Dr. Răchită Carmen.

Atât studenții, premiați cu cărți editate în cadrul Editurii Universitare ,,Carol Davila” și diplome, cât și coordonatorii, cărora le-au fost oferite trofee, au mulțumit pentru implicare și sprijin atât Rectorului Universității, Prof. Univ. Dr. Viorel Jinga, Directorului Editurii, Prof. Univ. Dr. Victor Lorin Purcărea, cât și Prodecanului cu Probleme Studențești, Șef lucrări Dr. Ștefan Busnatu.

De asemenea, au fost premiați și ocupanții Locurilor I-III din cadrul Celei de-a V-a Ediții a Competiției UMFCD Tenis Open astfel:

• Categoria Masculin, <35 ani, Locul I a fost obținut de Dr. Cosmin Argintaru, Medic Rezident Neurologie – Sp. Universitar de Urgență București;
  • Categoria Masculin, <35 ani, Locul II a fost obținut de Mihail-Daniel David, Student Facultatea de Medicină, Anul 2.

La finalul evenimentului, Prof. Univ. Dr. Viorel Jinga, Rectorul Universității de Medicină și Farmacie ,,Carol Davila”, a elogiat competențele și profesionalismul  tuturor, precum și rezultatele de excepție obținute în cadrul competițiilor la care au participat.